Co se to stalo s doktory - BONUS 1 - Omyly docentky Koutné

03.07.2021

Toto je bonusová část textu, jehož hlavní část naleznete ZDE.

Docentka Koutná se navíc obává, že když budeme mladou populaci očkovat, a nikoliv promořovat, můžeme očekávat návrat dalších vln koronaviru, protože nebudeme s virem dostatečně seznámení. Podle docentky Koutné nás pak mohou ohrožovat i další nové mutace, jelikož očkovaní nebudou mít tak komplexní ochranu, jako lidé s prodělanou nemocí, takže při drobné proměně viru nebude jejich imunitní systém schopný dostatečně pružně reagovat. Což je opravdu velmi pozoruhodná argumentace. Například z toho důvodu, že víme, že imunita po prodělané nákaze není vždy stejná, ale velmi závisí na způsobu, jakým proběhla první infekce. Lidé, kteří měli napoprvé závažnější průběh, jsou obecně lépe chránění proti reinfekci než ti, kteří byli bezpříznakoví. Byť je pravda, že i bezpříznaková infekce může vyvolat solidní imunitní odpověď.

Naopak imunita po očkování je mnohem stabilnější a prokazatelně vyšší než u lidí, kteří prodělali nemoc bezpříznakově. Obecně se dá sice říci, že prodělání covidu poskytuje solidní ochranu proti opakované nákaze nejméně na několik měsíců (a nejspíš i déle - tady zkrátka potřebujeme více času, abychom si to ověřili). Z výše uvedených důvodů ale k přesto reinfekcím dochází, a to dokonce i u mladých a zdravých lidí, jak si můžete přečíst třeba v této studii v Lancetu. Ta zkoumala míru opětovného nakažení koronavirem mezi rekruty americké námořní pěchoty, o jejichž vitalitě a dobré fyzické kondici se dá asi sotva pochybovat.

Znovu infikovaní lidé také mohou nemoc znovu šířit, což získání kolektivní imunity skrze promoření značně komplikuje. Také víme, že se lidé, kteří prodělali původní variantu covidu, mohou znovu nakazit novými mutacemi, které dokáží částečně obejít původně získanou imunitu. To bylo jednak experimentálně potvrzeno, a navíc jsme to naživo viděli v Manausu, který se v první vlně v roce 2020 z velké části promořil, a přesto ho na jaře 2021 zasáhla nová vlna brazilské mutace P.1 s ještě větší silou.

Naopak je prokázané, že genové vakcíny poskytují vysokou míru ochrany i proti všem dosud objeveným mutacím - britské a jihoafrické i "kombinované" indické. Očkování nemusí v těchto případech vždy zabránit pozitivnímu testu, ale spolehlivě chrání proti hospitalizaci a vážnějšímu průběhu. O přirozené infekci bohužel nic lepšího říct nemůžeme, protože i zde máme už několik případů úmrtí po opětovném nakažení (byť jsou velmi vzácné).

Závěr je jednoduchý: očkování s pravděpodobností hraničící s jistotou poskytuje přinejmenším stejně dobrou ochranu proti covidu jako prodělání nemoci samotné. A  to jak proti původní variantě, tak proti novým mutacím. Vůbec nejlepší ochranu pak dává kombinace prodělané nemoci a očkování, jak zjistila například tato dubnová studie.

Vědci v ní srovnávali krevní vzorky před a po očkování u lidí, kteří nemocí již prošli a těch, kteří byli imunologicky naivní. Ukázalo se, že v obou případech vyvolalo očkování výraznou imunitní odpověď, včetně tvorby paměťových B lymfocytů, které jsou důležité pro dlouhodobou imunitní ochranu. U lidí, kteří nemocí prošli, k tomu došlo již po podání první dávky, u ostatních až po dávce druhé. Podle výzkumníků byla imunitní ochrana lidí, kteří nemocí prošli, v zásadě srovnatelná s ochranou po první dávce genovou vakcínou, ale nižší než u imunologicky naivních lidí, kteří dostali dvě dávky.

Konec bonusové části textu - k hlavnímu článku se vrátíte ZDE.

Pro velký úspěch papírové verze je teď Nihilista na balkonu k dostání i jako audiokniha. A ne jen ledajaká!

Namluvila ji totiž plejáda hereckých a dabingových hvězd: Petr Čtvrtníček, Jana Stryková, Michal Holán, Vasil Fridrich, Petra Horváthová a Roman Mrázik.

Najdete ji už teď v české (i slovenské) Audiotéce a také v Audiolibrixu.

Knížka satirických povídek ze současnosti Nihilista na balkonu je stále k dostání v e-shopu nakladatelství Formal Group a nově také jako e-book.

Pro nové texty na blogu sledujte facebookovou stránku Nihilista na balkonu.